27 грудня 2023
Пам’ятаєте, як під час навчання, коли багато і швидко пишеш, рука починала боліти і ви її струшували, щоб полегшити біль? Це відбувається через напруження серединного нерва. Є пацієнти, в яких виникають такі болі в руках, вони супроводжуються онімінням і це називається синдром тунельного карпального каналу. З такою проблемою до лікарів Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології звернулася й пані Надія з Ужгорода.
«Спочатку в мене терпли руки, потім почали самі розгинатися і згинатися, це неможливо було контролювати, – ділиться пані Надія. – Потім почалося оніміння пальців – спочатку один, потім другий. Якщо я щось починала робити активніше, то починала боліти уже й долоня. Я все життя вишиваю бісером і нитками, навіть не думала, що це може привести до проблеми».
Нейрохірург, завідувач відділення нейротравми та спінальної хірургії Олександр Сечко пояснює: «Синдром тунельного карпального каналу – це часта патологія. Вона виникає у людей, які фізично працюють руками. Особливо це характерно для людей, які проводять багато часу за комп’ютером і друкують, як ІТ-шники чи офісні працівники, письменники, людей, що займаються лозоплетінням, в’язанням, а ще у піаністів, велосипедистів тощо. Частіше синдром проявляється у жінок. Вікових обмежень нема, хоча частіше це 50+років. Чому це виникає? У карпальному каналі, де є всі згиначі сухожилків пальців, проходить серединний нерв. На фоні дегенеративних змін, постійного перенапруження долонь, постійних вібрацій виникає компресія, тобто затиснення цього нерва карпальним каналом. Пацієнтів мучать нічні болі, вони відчувають необхідність потрушувати чи розтирати кінцівку з метою полегшення болю».
Ризик виникнення синдрому підвищується у таких випадках:
робота пов’язана з повторюваними рухами, що перенапружують долоні;
використання вібраційної техніки, транспорту;
вагітність;
менопауза;
ожиріння;
подагра;
цукровий діабет;
акромегалія;
ревматоїдний артрит;
гіпотиреоз;
амілоїдоз;
саркоїдоз;
онкологічні захворювання.
У пані Надії синдром проявлявся на обох руках – на лівій більше, а на правій менше. Жінка зробила призначені обстеження, щоб з’ясувати причину. Їй було показане хірургічне лікування.
Операція триває 20-30 хвилин, під місцевим знеболенням. Лікар робить невеликий розріз на шкірі, аби дістатися нерва, його задача – вивільнити його. Наступного дня після втручання пацієнт може йти додому, однак варто пройти короткий курс фізичної реабілітації, щоб відновити активність.
У разі виникнення симптомів, слід записатися на консультацію невролога, адже хірургічне втручання потрібне не завжди.
Для запису на консультацію лікарів ОКЦНН, телефонуйте за номерами: +38 (067) 521 60 72 або +38 (063) 866 38 68.
Обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології
Comments