top of page

Інсульт

Інсульт – гостре порушення мозкового кровообігу, внаслідок якого розвивається пошкодження частини головного мозку. Згідно з офіційною статистикою МОЗ України, захворюваність на інсульт становить 280-290 випадків на 100 000 населення, що майже в 1,5 рази перевищує середній показник по Європі (200 на 100 000 населення). Щороку в Україні відбувається близько 120 000 інсультів.

Україна посідає одне з перших місць у Європі за показниками захворюваності на гострі порушення мозкового кровообігу (ГПМК) та смертності від інсульту.

У чому полягає загроза для життя

Через обмеження чи припинення постачання крові, клітини мозку починають відмирати зі швидкістю 2 000 000 нейронів щохвилини. Лише за годину мозок може втратити 120 мільйонів нейронів та постаріти на 3,5 роки. 30-40% хворих на інсульт помирають впродовж перших 30 днів і до 50% – протягом 1 року від початку захворювання, 20-40% хворих, що вижили, стають залежними від сторонньої допомоги (12,5% інваліди І групи) і лише близько 10% повертаються до повноцінного життя. Все ж таки у більшості випадків наслідком є не смерть, а обмеження життєдіяльності, тому інсульти є провідною причиною інвалідності не тільки серед людей старшої вікової групи, але й серед людей працездатного віку.

Різновиди інсульту

 1. Ішемічний інсульт виявляють у 75% всіх випадків захворювання. Це стан, при якому кров’яний згусток (тромб) закупорює судину та блокує приплив крові до певної частини мозку. Зазвичай він утворюється або в лівому передсерді, або в судинах шиї. У подальшому згусток може відірватися та по кров’яному руслу потрапити до судин головного мозку, блокуючи їх і перекриваючи кровотік.

 2. Другий різновид інсульту – геморагічний – зустрічається значно рідше та виникає у результаті розриву судини головного мозку з розвитком внутрішньомозкового крововиливу.

Фактори, що підвищують ризик інсульту:

 1. Миготлива аритмія – може призводити до утворення тромбів у лівому передсерді, які потрапляють в артерії головного мозку та порушують кровообіг.

 2. Гіпертонічна хвороба – постійні перепади кров’яного тиску порушують еластичність судин і призводять до їх розривів із подальшим розвитком геморагічного інсульту.

 3. Підвищений рівень холестерину – сприяє утворенню бляшок, які можуть критично перекрити просвіт судини або стати джерелом утворення тромбів. В обох випадках підвищується ризик розвитку ішемічного інсульту.

 4. Цукровий діабет – підвищений вміст глюкози в крові викликає ламкість і крихкість стінок судин, в результаті чого зростає ймовірність їх розриву, а також порушує згортання крові, що призводить до утворення згустків в судинах. Тому цукровий діабет сприяє виникненню як ішемічного, так і геморагічного інсультів.

 5. Надмірна вага.

 6. Вживання алкоголю.

 7. Тютюнопаління.

 8. Синдром обструктивного апное сну (СОАС) – пацієнти з таким порушенням мають в 40 разів вищий ризик отримати інсульт. Це захворювання проявляється хропінням із епізодами зупинки дихання.

Профілактика інсульту

Найкращим методом лікування цього потенційно інвалідизуючого захворювання – його профілактика. Критично важливо зменшити вплив факторів ризику на можливість інсульту. Для цього першочергово необхідно позбутися шкідливих звичок — тютюнопаління, вживання алкоголю, переїдання, які значно впливають на шанс інсульту, та ретельно контролювати рівень цукру, холестерину та артеріального тиску.

Розпізнавання інсульту

Час є надзвичайно важливим для людей, які мають інсульт. Тому слід пам’ятати прості для розпізнавання симптоми та чітко розуміти алгоритм дій, коли виникає підозра на розвиток інсульту. Для цього існують стандартизовані шкали, як-от українська «МОЗОК»:

 1. М (мовлення) – раптове порушення мовлення або нездатність людини відповісти на будь-яке запитання.

 2. О (очі) – раптова втрата зору.

 3. З (запаморочення) – втрата рівноваги чи виникнення запаморочення в голові.

 4. О (обличчя) – поява асиметрії на обличчі, нездатність посміхнутися.

 5. К (кінцівки) – раптова слабкість чи оніміння однієї або декількох кінцівок, зазвичай з одного боку, що проявляється важкістю або відсутністю рухів

Найвідомішою та найпоширенішою шкалою закордоном є «FAST»:

 1. F (face – лице) – перекошення та асиметрія обличчя.

 2. A (arm – кінцівка) – раптова слабість в руці або нозі.

 3. S (speech – мова) – порушення мови.

 4. Т (time – час) – не втрачайте час і негайно викликайте бригаду екстреної медичної допомоги, якщо помітили всі, декілька або один із вищеперерахованих симптомів. Для цього телефонуйте за номером 103, попередньо обов’язково зафіксувавши час появи перших ознак.

Чітке знання симптомів, точна фіксація початку інсульту та швидке реагування може врятувати життя близької або чужої вам людини.

Лікування інсульту

Згідно з даними Європейської організації інсульту та Американської асоціації серця/Американської асоціації інсульту, задля забезпечення ефективного лікування гострого мозкового інсульту необхідне функціонування так званого «ланцюга порятунку», до якого входять:

 1. розпізнавання інсульту (навчання громадськості правильному розпізнаванню симптомів інсульту та якнайшвидшому реагуванню);

 2. злагоджена робота служби екстреної медичної допомоги (розроблення клінічних маршрутів пацієнтів із інсультами);

 3. госпіталізація пацієнта у спеціалізований заклад охорони здоров’я, який готовий прийняти пацієнта з інсультом, що має відповідне обладнання та мультидисциплінарну команду фахівців;

 4. лікування інсульту в межах терапевтичного вікна шляхом внутрішньовенної тромболітичної терапії;

 5. рання реабілітація та профілактика наступного інсульту.

Записатися на консультацію лікарів Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології ви можете за телефонами: +38 (067) 521 60 72 +38 (063) 866 38 68

163 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Аневризми судин головного мозку

Аневризма судин головного мозку — це вип’ячування стінки артерії у вигляді мішка зі стоншеною судинною стінкою. Розрив аневризми викликає крововилив під арахноїдальну оболонку мозку та потребує невідк

Епілепсія

6 мільйонів людей у Європі страждають від епілепсії — це одне з найбільш поширених захворювань нервової системи. У 70% випадків епілептичні напади можна зупинити за допомогою медикаментів. Але, на жал

Невралгія трійчастого нерва

Невралгія трійчастого нерва — захворювання, яке проявляється больовими відчуттями в ділянці обличчя, зазвичай з одного боку. Типова невралгія має специфічну локалізацію та характер болю, що дозволяє з

Comentários


bottom of page