top of page

Аневризми судин головного мозку

Аневризма судин головного мозку — це вип’ячування стінки артерії у вигляді мішка зі стоншеною судинною стінкою. Розрив аневризми викликає крововилив під арахноїдальну оболонку мозку та потребує невідкладного хірургічного втручання. Пацієнтам з аневризмою, яка не розірвалася, нейрохірурги рекомендують лікування, щоб зупинити її наповнення кров’ю та запобігти майбутньому розриву, який може загрожувати життю пацієнта. Існують два основні методи лікування аневризм: кліпування та ендоваскулярний койлінг, кожен із яких має свої переваги та недоліки.

Кліпування аневризми судин головного мозку

Кліпування аневризми — це процедура, при якій хірург виконує краніотомію (трепанацію черепа), отримує безпосередній доступ до кровоносної судини та встановлює металеву кліпсу на шийку аневризми, відрізаючи її від кровопостачання, що запобігає майбутньому розриву. Для хірургічного доступу до аневризм лікарі можуть виконувати мінікраніотомії з лінійним розрізом шкіри, довжиною 7-8 см та діаметром трепанації 4-5 см.

Плюси:

 1. Загальноприйнята та безпечна процедура, яку для лікування аневризм судин головного мозку використовують десятиліттями, її безпека та ефективність доведені численними дослідженнями.

 2. Дає можливість лікувати аневризми будь-якої локалізації та форми, зокрема аневризми з широкою шийкою.

 3. Мінімальний ризик рецидиву — для більшості пацієнтів процедура кліпування успішно усуває аневризму на все життя.

Мінуси:

 1. Необхідна трепанація черепа (цей недолік ми мінімізуємо завдяки застосуванню сучасних мінікраніотомій).

 2. Вимагає загальної анестезії, що може становити ризик для пацієнтів літнього віку і тих, хто має хронічні захворювання.

 3. Потребує більш тривалого часу відновлення після операції.

Ендовасуклярний койлінг аневризми судин головного мозку

Койлінг — це ендоваскулярна процедура, тобто хірург отримує доступ до аневризми через судинну систему за допомогою ангіографа. Після пункції стегнової артерії, за допомогою провідника, рентгенівського зображення та спеціального барвника до аневризми підводиться катетер. Після встановлення катетера хірург по черзі вводить невеликі спіралі в аневризму, поки вони не стиснуться в маленьку металеву кульку та заповнять мішечок. Зрештою навколо спіралей утворюється тромб, і аневризма перестає заповнюватись кров’ю.

Плюси:

 1. Менша інвазивність — вимагає лише одного розрізу на нозі для доступу до стегнової артерії, тому немає потреби робити трепанацію черепа. Цей розріз зазвичай швидко гоїться та залишає мінімальні рубці.

 2. Безпечніше для пацієнтів із супутніми захворюваннями та людей похилого віку.

 3. Швидке відновлення — пацієнти з нерозірваними аневризмами зазвичай проводять день або два в лікарні та можуть повернутися до більшості звичних справ приблизно через тиждень.

Мінуси:

 1. Важко закрити аневризми з широкою шийкою (цей недолік ми мінімізуємо застосуванням стент-асистивних технологій та потоко-направляючих стентів);

 2. У деяких випадках вимагає пожиттєвого прийому препаратів для розрідження крові.

 3. Прилади та препарати для візуалізації можуть бути шкідливими — рентгенівські промені наражають пацієнта на ризик радіації, а контраст може викликати алергічну реакцію на введення.

 4. Койлінг є відносно новим методом — процедуру вперше застосували у 1991 році, тому бракує досліджень щодо віддалених результатів і рівня повного закриття аневризм

 5. Сама по собі спіраль може не вирішити проблему — в деяких випадках необхідний стент або балон, щоб підтримувати спіраль та запобігати її зміщенню в просвіт судини.

 6. Ризик реканалізації аневризми — з часом аневризма може почати заповнюватись кров’ю і виникає необхідність виконувати процедуру повторно.

Прийняття рішення

Якщо вам діагностували аневризму судин головного мозку, рішення про метод лікування не варто приймати самостійно — ситуація кожного пацієнта унікальна та має свої нюанси.

Якщо ви розглядаєте варіанти хірургічного лікування аневризми судин головного мозку, обговоріть їх із кваліфікованим нейрохірургом. Лікар скерує до правильної процедури, з огляду на розташування аневризми, її розміри та форму, ваш вік та супутні захворювання. Тільки лікар-нейрохірург порекомендує лікування, яке найкраще відповідає вашій ситуації та потребам.

Записатися на консультацію лікарів Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології ви можете за телефонами: +38 (067) 521 60 72 +38 (063) 866 38 68

2 928 переглядів0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Епілепсія

6 мільйонів людей у Європі страждають від епілепсії — це одне з найбільш поширених захворювань нервової системи. У 70% випадків епілептичні напади можна зупинити за допомогою медикаментів. Але, на жал

Невралгія трійчастого нерва

Невралгія трійчастого нерва — захворювання, яке проявляється больовими відчуттями в ділянці обличчя, зазвичай з одного боку. Типова невралгія має специфічну локалізацію та характер болю, що дозволяє з

Дитяча нейроонкологія

Пухлини нервової системи становлять 20-25% усіх діагностованих новоутворів у дітей (Liu, 2020). Частота виявлення пухлин серед дитячого населення коливається від 2.9 (Європа) до 5.1 (США) на 100 тис.

コメント


bottom of page