Лікування епілепсії
За даними ВООЗ, близько 50 мільйонів людей у світі живуть із епілепсією. Близько 70% з них можуть позбутися судомних нападів за умови своєчасного встановлення діагнозу та коректного лікування. 30% пацієнтів не досягають бажаного ефекту від протисудомних засобів та страждають від так званої фармакорезистентної епілепсії. Однак великій кількості таких пацієнтів можна допомогти хірургічно — видаливши або ізолювавши від здорового мозку ділянку, яка генерує судомну активність.
КНП «ОКЦНН» ЗОР — один із перших закладів охорони здоров’я України, де розпочали виконувати хірургічні втручання пацієнтам із епілепсією. У закладі працює мультидисциплінарна команда з нейрохірургів, неврологів-епілептологів та терапевта мови й мовлення. Їхнє завдання полягає у своєчасному виявленні та наданні всього спектру медичної допомоги пацієнтам із епілепсією.
Перед операцією пацієнту проводимо такі обстеження:
-
Електроенцефалограма;
-
Нічний та добовий відеоЕЕГ-моніторинг;
-
Магнітно-резонансна томографія;
-
Інвазивна ЕЕГ (за необхідності);
-
Нейропсихологічне тестування (за необхідності);
-
Тестування на виявлення афазії (за необхідності)
У разі виявлення показів до хірургічного втручання кожен випадок розглядаємо на засіданні групи функціональної нейрохірургії у складі нейрохірургів, неврологів-епілептологів та терапевта мови й мовлення. Це дозволяє обрати оптимальний хірургічний метод лікування та узгодити найбільш безпечний хірургічний підхід до виявленої патології.
Патології, що викликають епілепсію та підлягають хірургічному лікуванню в нашому закладі охорони здоров’я:
-
Пухлини головного мозку;
-
Судинні патології головного мозку (кавернозні ангіоми, артеріовенозні мальформації);
-
Фокальні кортикальні дисплазії;
-
Гіпокампальний склероз;
-
Енцефаліт Расмуссена;
-
Синдром Штурге-Вебера;
-
Синдром Леннокса-Гасто;
Хірургічні втручання, які виконуємо пацієнтам з епілепсією:
-
видалення вогнища епілепсії (каверноми, артеріовенозної мальформації, пухлини головного мозку, фокальної кортикальної дисплазії);
-
передньомедіальні скроневі лобектомії (передні скроневі лобектомії та амігдалогіпокампектомії)
-
дисконекції (функціональна гемісферотомія, кальозотомія)
-
стимулюючі хірургічні втручання (стимуляції блукаючого нерва, глибинна стимуляція головного мозку)
Протягом останніх 10 років у нашому клінічному центрі виконали хірургічні втручання для лікування фармакорезистентної епілепсії понад 400 жителям різних областей України. Понад 90% пацієнтів після хірургічного втручання позбавляються або досягають медикаментозного контролю судомних нападів та відновлюють повноцінне життя. Водночас члени мультидисциплінарної команди забезпечують нагляд за станом післяопераційних пацієнтів у довготривалій перспективі: щорічно ми контактуємо з пацієнтами та за необхідності надаємо консультації.