top of page

Історія 6-річної Марії

Оновлено: 23 лист. 2023 р.

28 жовтня 2022

Зі скаргою на судомні напади з 6-місячного віку доньки до Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології звернулися батьки 6-річної Марії. Протягом дня у Марійки було по 4-5 епілептичних нападів, які тривали від 30 секунд до хвилини. Консервативне лікування, яке призначили дитині, не допомагало навіть у високих дозах.


В ОКЦНН Марії провели відеоелектроенцефалограму (ЕЕГ) та магнітно-резонансну томографію (МРТ). Лікарі-епілептологи Тарас Студеняк та Мар’яна Прийма проаналізували дані обстежень і семіотику нападів та дійшли висновку, що дівчинку можна вилікувати від епілепсії, якщо виконати хірургічне втручання.

«Ми розглянули випадок Марії на мультидисциплінарному засіданні клінічної групи. На таких засіданнях ми щомісячно індивідуально розглядаємо випадки пацієнтів-кандидатів на хірургію епілепсії, — розповідає дитячий нейрохірург ОКЦНН Тарас Гаврилів. — Всі доопераційні обстеження вказували, що напади генеруються в правій скроневій ділянці мозку. Там розміщувався пухлинний процес, який частково зміщував зорові шляхи. На консиліумі ми прийняли рішення про хірургічне втручання, найбільшим ризиком якого було порушення зору в післяопераційному періоді».

Найбільше дівчинка хвилювалася не так через операцію, як через те, що доведеться підстригти її улюблені косички. Тож новині про те, що ні до, ні під час операції волосся їй не стригтимуть, особливо підбадьорила дівчинку.


Операцію Марійці виконував професор Володимир Смоланка, нейрохірург Тарас Гаврилів та лікар-інтерн Олександр Яртим.

Професор Володимир Смоланка пояснює: «Одразу локалізувати уражену ділянку головного мозку вдалося завдяки використанню інтраопераційного ультразвукового апарату. Цю ділянку ми видалили за допомогою кавітронного деструктора-аспіратора (CUSA), який дозволяє видалити пухлину, зберігши життєво важливі кровоносні судини. Операція минула успішно, Марія прокинулася без будь-яких зорових порушень. Того ж дня ми перевели її в дитячу палату».

«У перший післяопераційний день ми зробили пацієнтці МРТ головного мозку з контрастним підсиленням і переконалися, що вдалося повністю видалити уражену ділянку мозку. Після цього ми активізували дівчинку — вона почала самостійно ходити, а на 5 день ми навіть записали з нею коротке відео. Через 6 днів після операції Марія з мамою поїхала додому», — пригадує лікар-інтерн Олександр Яртим.


На цьому розповідь про історію дівчинки Марії можна було б завершити. Але насправді робота лікарів не закінчується операцією чи випискою пацієнтів додому. Після видалення утворів, їх завжди відправляють на аналізи.


«Видалений в Марійки утвір ми відправили на аналіз до Німеччини, де всесвітньовідомий патоморфолог Інгмар Блюмке виконав імуногістохімічне дослідження, — каже Тарас Гаврилів. — Аналіз визначив, що це доброякісна пухлина. Зараз пацієнтка знаходиться під нашим спостереженням, почувається задовільно, шви зняті. Марія живе повноцінним життям другокласниці. Додам, що після початку повномасштабної війни на території України внаслідок російської агресії, Інгмар запропонував і вже виконав десятки складних гістологічних, імуногістохімічних та молекулярних аналізів абсолютно безплатно для пацієнтів, оперованих в нашій клініці. Колектив нашої лікарні та пацієнти безмежно вдячні за цю допомогу».

Мама Марії також написала на наше прохання свій відгук: «Про лікарню у мене лише позитивні враження. У лікарні гарно, нам виділили окрему дитячу палату зі всіма зручностями, дуже смачно годують. Весь персонал лікарні дуже добре ставився до нас, особливо до моєї доньки. Особливу подяку хочу висловити лікарям-нейрохірургам: професору Смоланці В. І., Гавриліву Т. С. та лікарю-інтерну Яртиму О. О., які оперували мою дитину. Анестезіологині Бонь М. В. та анестезисту Ченьку В. О., операційній медсестрі Янкович А. М. і молодшій медсестрі Варзі Н. Є., які допомагали під час операції. А також дякую середньому та молодшому персоналу відділення нейроонкології та функціональної нейрохірургії, де минув післяопераційний період. Марійка почуває себе добре, ходить у школу разом із іншими дітками, наразі у нас все чудово».

На цей момент жодного разу з моменту операції в Марії не було судомних нападів. Зараз пацієнтка під контролем лікарів-епілептологів Обласного клінічного центру нейрохірургії та неврології вже зменшує дозу протисудомних препаратів. Кінцева оцінка результатів хірургії епілепсії, згідно з міжнародними стандартами, можлива лише через рік.


Закарпатський обласний клінічний центр нейрохірургії та неврології

  • Для консультації із неврологом-епілептологом Тарасом Студеняком натисніть ТУТ.

474 перегляди0 коментарів

Останні пости

Дивитися всі

Comentários


bottom of page